Organik Fındık Üretimi Artıyor

 
Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Sağlam, Ordu'nun en fazla organik fındık tarımının yapıldığı İkizce ilçesinde, organik fındık üreticiliğinin giderek yaygınlaştığını belirterek, "İkizce'de organik fındık tarımı alanı 2010 yılında 5 Bin 312 dekar iken bugün 8 Bin 700 dekara yükseldi" dedi.
Ordu'nun en çok 'organik fındık tarımı ve üretiminin' yapıldığı İkizce ilçesinde "Organik Fındık Yetiştiriciliği" paneli düzenlendi. Panele Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Sağlam, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Prof. Dr. Turan Karadeniz, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ceyhan Tarakçıoğlu, Yrd. Doç. Dr. Adem Kulaç, ilçe protokolü, daire müdürleri ve çiftçiler katıldı.
Panel öncesi bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Ordu İl Müdürü Musa Sağlam, dünyada organik tarımın giderek arttığına ve insanlığın artık organik tarıma yöneldiğine dikkat çekti. Türkiye'nin dünya fındık üretiminin yüzde 70'ini gerçekleştirdiğini belirten Musa Sağlam, 2011 yılında 1.8 milyar dolarlık ihracat ile fındığın en büyük tarımsal ihraç ürünü olduğunu belirtti. Avrupa ve dünya ülkelerinin tercihlerine paralel olarak fındığın organik olarak üretilip pazarlanmasının bölge illeri açısından değerlendirilmesi gereken önemli bir fırsat ve alternatif gelir kaynağı olduğunu vurgulayan Sağlam, "İkizce ilçesi organik fındık üretim alanları ve üretilen organik fındık miktarı bakımından hem bölgemiz hem ülkemizde ilçe bazında ilk sırada yer almaktadır. Organik fındık üretimini tercih ederek geçiş yapan çiftçi sayımız yer yıl katlanarak artmaktadır. 2010 yılında Organik Tarım Bilgi Sistemi'ne (0TBİS) kayıtlı olan 5 bin 312 dekar alanda 155 çiftçimiz üretim yaparken, 2011 yılında üretim alanımız 8 bin 700 dekara, kayıtlı çiftçi sayımız ise 218 kişiye yükselmiştir. 2010 yılında İkizce ilçesindeki organik fındık üreticilerimize toplam 106 bin TL destekleme ödemesi yapılırken, 2011 yılında ödeme miktarı 217 bin TL'ye yükselmiştir. 2012 yılında ise destekleme miktarının 300 bin TL'yi bulması beklenmektedir" dedi.
 
"ORGANİK FINDIK BİRLİĞİ FAALİYETE GEÇMELİ"
 
 
İkizce ilçesinde 2008 yılında Ziraat Odası'nın çabaları ile kurulan Organik Fındık Birliği'nin artık faaliyete geçirilmesinin zamanının geldiğini de kaydeden Musa Sağlam, "Artık bu birliği ayağa kaldırmanın zamanı gelmiştir. Bu birliğin yeniden faaliyete geçirilmesi için Ziraat Odası'na önemli görev düşmektedir. Organik yetiştiriciliğin temelinde organik gübre ve ilaç kullanımı yattığını unutmadan, İkizce ilçesi adına yakışır, en kaliteli organik fındığı elde etmek için çalışmamız ve kendimizi eğitmemiz gerekir" diye konuştu.
Konuşmaların ardından gerçekleştirilen ve oturum başkanlığını Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz'in yaptığı panelde, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Ceyhan Tarakçıoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Adem Kulaç, çiftçilere organik fındık tarımı ile ilgili detaylı bilgiler verdiler. Panelistler sırasıyla, 'Organik Fındık Tarımında Dikim Sistemleri Ve Budama', 'Organik Fındık Tarımında Gübreleme ve Organik Fındıkta Pazarlama' konularında sunumlar yaptılar. Sunumların ardından panelistler üreticilerin yönelttiği sorulara cevap verdiler.

Diğer Haberler