Fındık Para Yapacak, Fındığı Olan Üretici Mutlu Olacak

Karadeniz’de üreticinin gözü kulağı fındık fiyatlarında. Geçen yıllara kıyasla emanete verilen fındık miktarının bu yıl bir hayli düşük olması nedeni ile fındık fiyatlarının geçtiğimiz haftalarda 15 TL’ye kadar yükselmesini sağladı.

Fiyat olarak yüksek ama rekolte bağlamında ise çok düşük bir sezon geçirildiğini vurgulayan FİSKOBİRLİK Başkanı Lütfi Bayraktar, üreticiye fındık fiyatını belirlemek ‘sizin elinizde’ diye seslendi.

Fındıkta rekolte düşük olması nedeni ile fındık fiyatlarının yükselmesinin kaçınılmaz olacağını vurgulayan Bayraktar, “Fındık fiyatları bu sene 15 TL’yi rahat bulur ama 15’den sonra ne olur bilemem. Bundan sonra üreticinin fındığı emanete vermeyip hemen piyasaya indirmemesine bağlı” dedi.

“Bu sene fındık fiyatı anlamında fındığı olan üreticinin mutlu olacağı bir yıl olacak” diyerek sözlerine devam eden Bayraktar, “FİSKOBİRLİK olarak biz günlük olan fındık fiyatlarının 20-30 hatta 50 kuruş üstünde alıyoruz. Bu sene fındık para yapar biraz daha yükselir fiyat olarak fakat bunun yoluysa fındığı emanete verip sanayiye getirmemekten geçer. Vatandaş fındığını bekletecekse evinde bekletsin ama evinde yer yoksa gelsin FİSKOBİRLİK’e versin” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Diğer Haberler