Ekim Ayı İtibari İle Fındık Fiyatı Rayına Oturacak 31.08.2016

Giresun Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu, eylül ayı boyunca inişli çıkışlı seyir izleyeceğini öngördükleri fındık fiyatının, ekim ayı başlangıcı itibariyle rayına oturmasını ve serbest piyasada gerçek değerini bulmasını beklediklerini belirtti. Yanıkoğlu yaptığı açıklamada, serbest piyasada geçen haftayı 15,50 lira seviyesinde kapatan fındık fiyatının yeni haftaya 13 liradan başladığını belirtti.

Hasadın yavaş yavaş sonlarına doğru gelindiği Batı Karadeniz’deki fındığın da pazara inmeye başladığını vurgulayan Yanıkoğlu, “Batı Karadeniz’de hasat yavaş yavaş sona eriyor. Hasat edilen fındıklar bu bölgede piyasaya girmeye başladı. Bu da bölgemizde yükselme eğilimindeki fiyata yansıdı. Şu anda pazardaki düşüşün bir nedeni de Batı Karadeniz’deki fındığın piyasaya girmesidir.” diye konuştu.

Eylül ayı süresince serbest piyasada inişli çıkışlı bir tablonun görüleceğini tahmin ettiklerini belirten Yanıkoğlu, şunları ifade etti: “Rekoltenin az olması, ürün bulamayacağından çekinen sanayicinin de etkisiyle pazarda fındık fiyatı yükseldi. Bu normal bir durumdur. Eylül ayıyla birlikte pazara inen fındık miktarında biraz artış olur. Her yıl aynı süreç yaşandığı için fiyatlarda da dalgalanma yaşanır. Önümüzdeki eylül ayında da inişli çıkışlı süreç yaşanmasını bekliyoruz. Eylül boyunca inişli çıkışlı seyir izlemesini beklediğimiz fındık fiyatının ekim ayıyla rayına oturacağı ve serbest piyasada gerçek değerini bulacağı yönünde beklentimiz var.”

Yanıkoğlu, üreticinin tavrına göre şekilleneceğini düşündüğü fındık fiyatları hakkında şunların altını çizdi, “Üreticimize fiyat tavsiyesinde bulunmuyoruz, akıllarındaki fiyata göre hareket etsinler. Pazardaki fiyat ile kafalarındaki rakam uyuştuğunda ürünlerini değerlendirsinler.”