Çarşamba’da Üreticiye Ekipman Desteği

“Tarım bölgesiyiz, ovalarımız var, ancak bunu gerektiği gibi katma değere ulaştıramıyoruz. Bunun için hem iç piyasaya hem uluslararası piyasaya nitelikli, kaliteli ürünler üretmemiz gerekiyor. Dünyada üretilen ürünlerden başka bir farkındalığımızın olması gerekiyor veya ürettiğimiz ürüne Türkiye’nin ve dünyanın ihtiyaç duyması gerekiyor. İçeride ve dışarıda satılabilir olması gerekiyor. Belediyeler deyince önce akla yol, altyapı, su geliyor. Ama belediyenin asli görevi bu değil, kültürel anlamda, sanayi anlamında, tarım anlamında, aklınıza ne geliyor ise bizim destek vermemiz gerekiyor. Yol yapan, su getiren belediye bunları yapınca asıl belediyeciliğe o zaman başlayacağız. Tarımsal alanda da Samsun’da çok önemli projeleri hayata geçireceğiz. Şu an gerçekleştireceğimiz proje ile dağıtacağımız organik gübreler ile içme suyu havzasını korumayı ve organik fındık üretimini artırmayı amaçlıyoruz. 28 adet pülverizatör, 1 adet dal kırma makinası, bin 8 adet 5 kilogramlık sıvı organik gübreyi Çakmak Barajı havzasında kullanacağız. Organik fındığı markalaştırarak piyasaya sürmemiz gerekiyor. Belediye olarak bizim de katkı vermemiz gerekiyorsa o katkıyı vermeye hazırız.”

Konuşmaların ardından dal kırma makinası ve pülverizatörün çalışması üreticilere uygulamalı olarak bir bahçede gösterildi.

Ekipman ve organik gübre desteği için Çarşamba Organik Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Ali Bakır, projenin hazırlanmasında öncü olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, DOKAP Başkanı Hakan Gültekin ve tüm katkı verenlere teşekkür etti.

Programa Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, DOKAP Başkanı Hakan Gültekin’in yanı sıra Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürü İrfan Öztürk, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Çarşamba Muhtarlar Derneği Başkanı Veysel Oduncu, Çarşamba Organik Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Ali Bakır, muhtarlar ve üreticiler katıl

 

Diğer Haberler