Hakkımızda

Hakkımızda

 

2007 yılında 57 organik fındık üreticisinin bir araya gelerek kurduğu Çarşamba Organik Fındık Üreticileri Birliği, 2022 yılı itibariyle Ayvacık ve Salıpazarı İlçeleri' nide üretime dahil ederek 543 üreticisi ile 17.200 dekar olanda yaklaşık olarak 2.700 ton kabuklu fındık üretmektedir. 2018 yılından itibaren bölgemizde ortaya ekolojik ve sosyal olumsuzluklarla mücadele edebilmek amacıyla Utz/Rainforest Alliance Programı' na dahil olarak çözüm üretmeye çalıştık. 

 

Üreticilerimiz için pestisit bulaşma riskini sıfıra indirmek için üretim sezon içinde tüm zararlılar ile mücadelede kullanacağı organik girdilerini(bordo bulamacı,kükürt,gülleci bulamacı,kireç, göztaşı, ,etil alkol, sıvı ve katı gübre) uygulama yaparken bulaşmayı önlemek için pulverizatör, ufak bahçe aletleri, dal parçalama makinaları  birliğimiz ve bölgemizde faaliyet gösteren diğer kurumların ortak çabası sonucunda ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

 

2021 yılı sonu itibariyle organik tarımın izlenebilirlik esasına göre adil ticaret yapan başta sayılı ihracatçılarımız ve yurtdışı müşterileri olmak üzere tüm alıcılar için bünyemizde sertifikalandırılan kırım tesisi ile hizmet verilmektedir.

 

2022 yılı sonu itibariyle talep eden ihracatçılarımıza, yurtdışı müşterilerine ve bireysel tüketicilere bünyemizde çalışan kabuklu fındık kırım tesisinde ürün siparişi almaktayız.